Jako základ k výrobě špičkového šumivého vína nelze používat běžným způsobem vyrobené tiché víno. Výroba je odlišná v tom, že se hrozny musí zpracovat tak, aby v moštu bylo co nejméně polyfenolů a tříslovin, aby víno mělo nižší extrakt, obsah alkoholu a vyšší obsah kyselin. Většinou se používá samotok a mnohdy se připravuje směs několika odrůd - kupáž (cuvée).
V oblasti Champagne se k výrobě šumivého vína používá bílá odrůda Chardonnay a dvě modré odrůdy - Pinot Noir (Rulandské modré) a Pinot Meunier (Mlynářka). Tyto odrůdy mohou být používány zvlášť, ale se šumivá vína vyrábí ze směsi obsahující všechny tři tyto odrůdy. Každá z odrůd přináší do kupáže jiný chuťový vjem. Chardonnay přináší jemnost a eleganci, Pinot Noir dává vínu tělo a Pinot Meunier dodává ovocnost a květnaté tóny. Každá odrůda má jiné předpoklady pro délku zrání.
Chardonnay zraje nejdéle, zatímco Pinot Meunier nejkratší dobu. Pinot Meunier je výrazný zejména v neročníkových cuvée, které leží před degoržováním na kalech zhruba jeden rok. Oproti tomu Chardonnay je tradiční složkou ročníkových sektů, která leží na kvasinkách nejméně 3 roky.
V Čechách a na Moravě se Pinot Meunier k výrobě šumivých vín nepoužívá, neboť se pěstuje jen vzácně, zato se experimentuje s více bílými odrůdami – vhodné jsou v našich podmínkách zejména tyto čtyři odrůdy: Pinot Blanc (Rulandské bílé), Ryzlink rýnský i vlašský, Muškát moravský. Ojediněle se využívá třeba i Sauvignon nebo Neuburské, Veltlínské zelené či Müller-Thurgau.
Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.